Tinker-Hatfield

Tinker Hatfield – sportovec, architekt, tvůrce bot Air Max

Rate this post

Říká se, že kdo jednou vytáhne Air Maxy z krabice, zůstane jejich fanouškem už navždy. I když to zní trochu jako zaklínadlo, jen stěží můžeme něco namítat. Nike Air Max jsou momentálně jedny z nejznámějších a nejžádanějších bot na světě. Přemýšleli jste někdy, kdo za to vlastně může? Samozřejmě Tinker Hatfield – otec a tvůrce Air Max. Určitě jste na toto jméno už nejednou narazili. Je tedy čas poznat jej blíže.

Všechno začalo sportem

Tinker Hatfield pochází z menšího města ve státě Oregon. Lásku ke sportu měl v krvi, protože jeho matka, otec i bratr byli trenéry. Samotný Tinker se také už od dětství věnoval sportu – trénoval fotbal, běhal a na střední škole hrál basketbal. Slavil mnohé úspěchy – překonal rekord školy ve skoku o tyči, v roce 1970 získal titul nejlepšího atleta v Oregonu. Jeho trenérem na univerzitě byl Bill Bowerman – tehdy trenér atletiky, pak spoluzakladatel firmy Nike. I když sport hrál v Tinkerově životě významnou roli, při výběru studia padla volba na architekturu.

Přece jen architektura!

Ke studiu Tinker přistupoval se stejnou vášní jako dříve ke sportu. Chtěl nejen získat určité znalosti, ale pak je také použít v praxi. Tehdy ho ještě nenapadlo, že architektura a sport mohou jít ruku v ruce. Všechno se změnilo, když se stal ve svých devětadvaceti letech součástí týmu Nike. Tehdy si už uvědomoval, že se jeho znalosti z oblasti architektury mohou hodit i při návrhování sportovní obuvi. Samotná práce na návrzích připomínala sportovní rivalizaci, nikoliv však mezi sportovci, ale mezi nějvětšími sportovními značkami.

Tinker Hatfield a Graeme McMillan
Tinker Hatfield a další návrhář Nike – Graeme McMillan – diskutují na téma modelu Air Max 0 (o kterém jsme psali výše)

Znalosti  – vášeň – návrh

Při práci na návrzích bot využíval Tinker Hatfield znalosti zároveň z oblasti sportu i architektury. Stejně jako navrhování stavby vyžadovalo poznání práce lidí z dané oblasti, i navrhování vhodných bot bylo spojeno se znalostmi na téma dané sportovní disciplíny. Kdo jiný než sportovec si mohl tedy uvědomit omezení, které je potřeba překonat při dosahování lepších výsledků.

tinker hatfield michael jordan mark smith
Tinker Hatfield a umělěcký ředitel Nike Mark Smith s Michaelem Jordanem

Obrovský úspěch Air Max

O tom, že vzdělání v oblasti architektury a vášeň ke sportu mohou jít ruku v ruce, nejlépe vypovídá obrovský úspěch bot Air Max. Inspiraci k jejich návrhu našel Tinker Hatfield právě v pařížské architektuře, přesně ve známé stavbě Centrum Pompidou. Všechny jeho vnitřní instalace byly přeneseny na fasádu. Právě tato novátorská změna našla své místo i v pozdějším Hatfieldově návrhu, ve kterém byl amortizující systém exponovaný a stal se součástí estetiky bot.

tinker hatfield a nike air max 1
Tinker Hatfield prezentuje svoje dítě – Nike Air Max 1, fot. delabuzz.com

Nejvíce novátorský návrhář světa

Nyní je Tinker Hatfield považovaný za nejvíce novatorského a talentovaného návrhaře bot na světě. Není se co divit, protože ve svém portfoliu má takové kousky jako: Nike Air Max, Nike Air Trainer, Air Jordan III až po Air Jordan XV. Nyní se už tolik nevěnuje návrhování jako dříve, ale jeho autorita ve světě obuvi je tak velká, že fanoušci příliš nedůvěřují botám, které vznikly bez jeho spoluúčasti.

Malý bonus na konec!

Níže uvádíme klip polského rapera W.E.N.A., který je známý nejen svou hudební činností, ale také sbírkou sneakersů, na jejichž počest stvořil skladbu s výmluvným názvem „Tinker Hatfield”:

fot. nike.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.