Exkluzivní desítka, tj. nejdražší Air Maxy v historii

Rate this post

Je to už téměř 30 let, kdy světlo světa spatřily první boty s viditelným vzduchovým polštářem. Série Air Max debutovala na trhu v roce 1987 a dodnes se těší obrovskou popularitou po celém světě. Připravili jsme pro Vás seznam nejdražších modelů v historii řady Air Max.

  1. Nike Air Max 1 Hyperfuse „Arsenal F.C. 125th”

Boty, které se objevily na trhu k příležitosti 125. výročí založení fotbalového klubu Arsenal Londýn. Model byl zhotovený pomocí technologie Hyperfuse, proto byl velmi žádaným kouskem pro zanícené sneakerheady. Jeho barevnost měla navazovat na barvy týmu, proto designeři použili kombinaci černé a červené. K neopakovatelným prvkům patří v tomto případě číslo „CXXV” umístěné na jazyku a překrytí na tkaničkách zhotovené z 22-karatového zlata. Edice modelu byla symbolická, protože se na denní světlo dostalo pouze 25 párů bot.

Odhadovaná cena: $1500

  1. Atmos x Nike Air Max 1 B „Viotech”

Mnoha milovníky sneakersů jsou považovány za nejlepší verzi Air Max 1. Výsledkem spolupráce japonského obchodu a oregonské společnosti byly boty, které svou barevností navazovaly na planetu Zem. Jen nemnozí se mohli pochlubit jejich vlastnictvím, protože na trh bylo uvedeno pouze 100 párů. Tento model byl balený do krabiček, které navrhl Dez Einswell.

Odhadovaná cena: $1500

  1. Supreme x Nike Air Max 1 „Animal Pack”

Kooperace z roku 2006, kdy se značka Nike spojila se streetwearovou značkou Supreme. Anima Pack jsou boty, jejichž průvodním motivem je svršek imitující kůži a srst zvířat jako tygr, bílý tygr, zebra, gepard, kůň, prase. Edice byla limitovaná.

Supreme x Nike Air Max 1 „Animal Pack”

Odhadovaná cena: $1500

  1. Nike Air Max 1 x Patta Premium TZ

Tyhle „jedničky“ jsou výsledek spolupráce, která proběhla v rámci „5th Anniversary Nike Air Max 1’s from Patta”, oregonské společnosti s holandským umělcem. Byly v nich použity tkané plátno a voděodolná síťovina. Minimalistický design v limitované edici.

Nike Air Max 1 x Patta Premium TZ

Odhadovaná cena: $2000

  1. CLOT x Nike Air Max 1 „Kiss of Death”

Jedna z nejneobvyklejších variací na téma modelu Air Max 1. Tento neopakovatelný návr bezpochyby patří mezi nejdivnější sneakersy, které kdy vznikly. Inspirací k vytvoření tohoto modelu byla duchovní energie Čchi. Na značce Swoosh a na jazyku je červená hadí kůže, zbytek boty je zhotoven z pštrosí kůže, semiše a umělé hmoty. Neschématickým řešením je průsvitná podrážka a průhledný toebox.

CLOT x Nike Air Max 1 „Kiss of Death”

Odhadovaná cena: $2000

  1. HUF x Nike Air Max 1

Další spolupráce, která si vzala do parády „první Air Maxy“. Výsledkem společného úsilí značky Nike a firmy HUF byly dvě barevné verze modelu Air Max 1. Jedna je kombinací šedi a limetkové zeleně a objevila se v oficiálním prodeji. Druhá kombinace, šedé a oranžové, se oficiálního prodeje nedočkala.

HUF x Nike Air Max 1

Odhadovaná cena: $2200

  1. Parra x Patta x Nike Air Max 1

V roce 2010 Patta spolupracoval se značkou Nike, díky čemuž se na trhu objevily čtyři nové barevné varianty Air Max 1. Vyskytla se dokonce i pátá, v jejímž případě není úplně jasné, kdo ji navrhl. Nejčastější verze tohoto příběhu hlásí, že za ní stojí dánský umělec Parra. V prodeji se objevilo pouze 200 párů „jedniček“ v této barevné verzi.

Parra x Patta x Nike Air Max 1

Odhadovaná cena: $2500

  1. Nike Air Max 1 „Kid Robot”

Za tuto barevnou verzi je zodpovědný obchod Kid Robot, který zhotovil tento projekt pro butique Barney’s v New Yorku. Materiály zvolili návrhaři Paul Budnitz a Chad Phillips. Inspirací pro vytvoření tohoto modelu byl vnitřek exkluzivního auta – Maserati Quattroporte III Royale z roku 1986. Boty byly balené do speciální krabičky a při koupi klienti obdrželi i přívěšek.

Nike Air Max 1 „Kid Robot”

Odhadovaná cena: $4000

  1. Parra x Nike Air Max 1 „Amsterdam” [Parra Signed]

Výsledkem této kooperace byly dvě barevné verze, které se mezi sebou líšily pouze podpisem autora. Verze s podpisem byla extremně limitovaná, ukázalo se pouze 24 párů těchto bot a uvedená cena se týká právě těchto exemplářů. Hodnota sneakersů bez podpisu, kterých bylo vyrobeno asi 250 kusů, je odhadována přibližně na 2000 dolarů.

Atmos x Nike Air Max 1 B „Viotech”

Odhadovaná cena: $5000

  1. Parra x Nike Air Max 1 „Albert Heijn”

I když chtěl Parra během této spolupráce pracovat s modely Air Stab nebo Air Structure, nekonec se Nike rozhodlo pro vytvoření nového designu pro Air Max 1. Nová barevnost měla reprezentovat Amsterdam, proto se Piet Parra rozhodl v návrhu využít barvy sítě supermarketů Alber Heijn – bílou, oranžovou a bledě modrou. V roce 2005 tento holandský supermarket změnil svoje barvy, v důsledku čehož byla výroba nových Air Maxů zastavena. Boty se objevily v limitované edici 24 kusů a byly podepsané umělcem. Nikdy se neobjevily v oficiálním prodeji.

Parra x Nike Air Max 1 „Albert Heijn”

Odhadovaná cena: $7000

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.