Evoluce bot air max

Evoluce bot Air Max

Rate this post

Vzestupy a pády? Ani náhodou! Historie bot Air Max je pásmem úspěchů. Většina modelů se setkala s velmi pozitivní reakcí ze strany fanoušků sneakersů. Od roku 1987, kdy se na trhu ukázal první model Air Max, se až po dnešní den ukázalo několik desítek nabídek bot se vzdušným polštářem. Poznejte 10 průlomových návrhů – podívejte se na jejich proměny a na rozdíly mezi jednotlivými modely.

Ve zkratce:

Air Max 1

Air Max 1 OG
Air Max 1 OG – v originálních barvách, fot. pinterest.com

Revoluci a rozruch v oblasti sportovní obuvi udělal první model se supermoderní technologií Air Max. Psal se rok 1987, když se v prodeji ukázaly první boty Nike Air Max (známé také jako Air Max ’87 nebo AM1). Reklama na první boty Nike se vzduchovým polštářem zněla “Nike-Air is not a shoe”. Inspirací pro jejich vznik byla francouzská stavba, jejíž vnitřní instalace byly přesunuty na vnější fasádu. Rovněž v těchto botech je vzduchový polštář viditelný, což bylo na tuto dobu revoluční a odvážné řešení. Ukázat něco, co bylo předtím pečlivě schovávané? Společnost Nike zariskovala. A zvítězila.

Air Max 90

Air Max 90 OG
Air Max 90 OG v klasických barvách tj. černé-červené-bílé

Dalším průlomem v historii bot Air Max byl rok 1990. Ukázal se model Air Max 90. Tady se revoluční změna projevila v podobě ještě větších vzduchových polštářů. Navíc barvy tohoto modelu byly velmi výrazné. Nová nabídká se hlásila reklamním sloganem: Air Max. And even more Max. Několik let byl tento model značen jako Air Max III, teprve od roku 2000, až po reedici, byl přejmenovaný na Air Max 90. Tyto dva modely bot Air Max – „jedničky“ a „devadesátky“  – si vypracovaly kultovní postavení.

Air Max 180

Air Max 180
Model bot Air Max 180 z roku 1991

O čtyři roky pozdeji, přesně v roce 1991, se ukázal další typ populárních bot – Air Max 180. Tentokrát šlo o ještě větší vzduchový polštář. Návrhaři celkově rezignovali na pěnu umístěnou nad vnitřní podešví, což umožňuje vidět vzduchový polštář zespoda po otočení boty vzhůru nohami o 180 stupňů. Odtud plyne i název bot. Barevnost je poměrně vyrovnaná se silnými akcenty kolem paty, polštáře a jazyka. Na reklamním plakátu Nike Air Max 180 se objevil samotný mistr – Michael Jordan. Reklamní heslo znělo: Creating the dream team.

Air Max 93

Air Max 93

Další unikátní návrh stylových kicksů byl vytvořen v roce 1993. Model Air Max 93 se různil technologií Air Max v unikátním tvaru. Poprvé byla použita technologie blow molding , díky které se vzduchový polštář ještě lépe přizpůsobil tvaru chodidla. Byly to první kicksy v dějinách Nike, ve kterých byla technologie Air navržena v jiné než bílé barvě. Další odlišnou vlastností byl neoprenový límec. Pro návrhaře modelu byla inspirací skleněná láhev od mléka.

Air Max 95

Air Max 95 OG
Obnovená verze Air Max 95 v originálních barvách

O dva roky později, v roce 1995, se na trhu s obuví objevil další model  – Air Max 95. Čím se lišil od jiných nabídek? Poprvé byl vzduchový polštář použit i v přední částí boty. Mnozí populární rapeři nosili právě AM 95, mezi jinými Eminem nebo Lil Kim. Inspirací při navrhování byla lidská anatomie, hlavně vzhled a tvar šlach.

Air Max 97

Uplynuly další dva roky – tolik času společnost Nike věnovala návrhu další unikátní nabídky. V roce 1997 se v prodeji ukázaly boty Air Max 97. S čím přišli návrhaři tentokrát? Vzduchový polštář byl umístěn po celé délce boty, čímž přispěli k maximalizaci amortizace. Inspirací při tvoření byly tentokrát japonské aerodynamické rychlovlaky.

Air Max 2003

Air Max 2003
Minimalistický model Air Max z roku 2003

Na začátku XXI. století, přesně v roce 2003, se rodina Air Max rozšířila o model Air Max 2003. Tentokrát inovace spočívala v v použití materiálu podobného umělé hmotě, ze kterého se vyrábí hroty na atletickou obuv. Díky tomu boty získaly neobvyklou lehkost. Oproti dřívějším modelům byl AM 2003 spíše minimalistický.

Air Max 360

Air Max 360
Air Max 360 – první model z rodiny Air Max, ve kterém byla odstraněna všechna pěna ve prospěch vzduchového polštáře

Fanoušci sneakersů museli být tentokrát trochu trpěliví, protože další Air Maxy se objevily až v roce 2006. Byl to model Air Max 360. Jaká vylepšení se v něm objevila? V botech byla použita technologie Caged Air, která plnila funkci stabilizace. Amortizaci tvořil pouze vzduchový polštář a byla celkově odstraněna pěnová vrstva. Díky tomu se podrážka spotřebovává pouze do 2% tloušťky a navíc pěnová podrážka amortizuje až o 60% slaběji. Barevnost Air Max 360 je podobná prvnímu modelu řady Air Max AM1. Převažuje bílá, červená a černá.

Air Max 2015

Air Max 2015

Co následovalo? Loni značka Nike přišla s modelem Air Max 2015. Tyhle boty měly cylindrickou konstrukci a hluboké zářezy ve svršku. To způsobilo ža AM 2015 mají nejpružnější amortizaci v historii všech bot Air Max. Tento model je určen pro běžce. Byl v něm použit maximální vzduchový polštář a unikátním prvkem je obrácený logotyp Nike.

Air Max Zero

Air Max Zero
Nejčerstvější nabídka Nike Air Max, která se zrodila v hlavě Tinkera Hatfielda ještě před návrhem Air Max 1.

Poslední nabídkou je Air Max Zero. Nulu v názvu lze vyložit dvojím způsobem. Zaprvé jsou velmi lehké a skoro nic neváží. Druhý způsob je v zajímavé historii projektu. Tento model vznikl ve stejné době jako AM1, ale byl zavržen. Tehdy byl tento návrh považován za příliš radikální a po téměř 30 letech byl znovu oprašen a nakonec se ukázal na trhu. Premiéru slavil 26. března 2015 na oslavách Air Max Day. AM Zero se liší dutou podrážkou z phylonové pěny a síťovinovým svrškem z jednotlivých vláken. Kolo dějin se otáčí – Air Max Zero je tedy nejnovější a zároveň nejstarší nabídka kultovních bot Air Max.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.