air-max-95

Co doposud nevíte o Air Max 95?

Rate this post

Naposledy jsme před Vámi odhalili několik neznámých fakt na téma Nike Air Max 1, teď je čas na AM 95, které letos slaví 20. výročí svého vzniku. A i když se asi mnozí z Vás při pomyšlení na ně ušklíbnou, je třeba přiznat, že tento model i přes svůj vzhled přece jen patří mezi kultovní boty. Pokud Vás AM 95 nepřesvědčily svým vzhledem, možná Vás přesvědčí několik zajímavostí na toto téma.

air-max-95
Model 95 určitě nepatří mezi oblíbené kicksy fanoušků bot Air Max, ale za to má zajímavou hitorii, kterou stojí za to poznat, fot. nike.com

Za vším hledej Sergia Lozano

Určitě ne všichni víte, že model 95 nenavrhoval Tinker Hatfield, ale Sergio Lozano. Samotný Tinker nebyl příznivcem tohoto modelu, protože se tyhle boty kvůli svému „nafouknutému“ svršku nehodily na běhání. Zdá se Vám, že Lozanova kariéra v Nike tímto modelem skončila? Ani náhodou! Lozano navrhoval mezi jinými i Air Max 2003 nebo ACG Air Max a dodnes je členem kreativního týmu, který „má na svědomí“ největší inovace Nike.

sergio lozano tworca air max 95
Tvůrce Nike Air Max 95 – Sergio Lozano, fot. nike.com

Air Max bez čísla 95

air max 95
Na krabici bot Air Max 95 stál až do konce 90. let název Air Max, fot. solecollector.com

Boty Air Max 95 fungovaly až do konce 90. let prostě pod názvem Air Max. Takto byly v této době označené na krabici. Air Max 95 byl pouze neoficiální název, který byl definitivně zavedený až v roce 1999. Oproti tomu o dva roky dříve jste mohli na krabicích najít označení Air Max SC.

Neón, zipy a jiná „neštěstí“

Určitě si vybavíte originální barevnost tohoto modelu, tj. neón. Debutoval v roce 1995, ale celkem došlo k asi deseti vydáním, naposledy letos! Během času se samozřejmě více nebo méně proměňovaly detaily, ale bota zůstávala stále stejná. Tyto poněkud obnovené boty Air Max 95 lze zakoupit mezi jinými v obchodě Sizeer.cz.

nowe nike air max 95
Obnovený model prvních Nike Air Max 95 uvolněný ke 20. výročí svého vzniku.

Sami se nedokážeme rozhodnout, zda je to dobře nebo špatně ;-). Ale pokud děláte z designu Air Max 95 drama, ukážeme Vám, že to rozhodně mohlo být mnohem horší. Seznamte se s modelem se zipem a vysokým šněrovaným modelem – ano, i toto jsou verze bot Nike Air Max 95!

air max 95 vs

Který se Vám líbí více? :-).

Podivný zvuk a vězení

Je to sice těžko pochopitelné, ale model Air Max 95 byl velmi často padělaný. Ve výprodejích byl k mání už za několik dolarů. Dalo by se prominout tu nevzhlednost, kdyby šla ruku v ruce s funkčností a zajímavým technologickým řešením, ale bohužel. Při chůzi vydávaly tyto boty podivný nesnesitelný zvuk, který připomínal pištění. Jen pro zajímavost – tento zvuk se stal příčinou nepokojů v UK. Klienti byli podráždění, v důsledku čehož došlo k přetlačování a několik lidí bylo zatčeno.

Oblíbené u zločinců, hip-hoperů a milovníků japonských komixů

Mezi mnoha odpůrci se přece jen našli i nějací přiznívci Nike Air Max 95. Tento model se těšil velké oblibě mezi… zločinci! Specifický otisk podrážky byl často nalezen na místě činu. Kromě zločinců pro tyto boty sahali často i hip-hopeři. Nosili je mezi jinými i Eminem, Big Pun nebo Lil Kim.

eminem nike air max 95
Eminem v botech Nike Air Max 95, fot. trivostudio.com
Kevin Mazur (C)2007

Navíc se tyto boty dočkaly i zmínky v písních. Poslechněte si třeba „Hate It Or Love It” od skupiny The Game a určitě uslyšíte známý úryvek: „That’s ten years I told Buck in ’05, I catch 50 let me tie up my Air Max ’95’s”:

Nike Air Max 95 měl na sobě i jeden hrdina manga komixu, protože tento model byl velmi populární právě v Japonsku.

air max 95 komix
Úryvek japonského komixu, ve kterém má na sobě jeden z hrdinů boty Air Max 95, fot. complex.com

 

Tak co, už nesoudíte tento model tak přísně?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.