25 faktů o Air Max 1

25 faktů o Air Max 1, o kterých jste neměli tušení!

5 (100%) 1 vote

Vše začalo v roce 1987, když značka Nike uvedla na trh svůj průlomový návrh – Nike Air Max. Většina z nás je dnes zná jako Air Max 1, pouze nemnozí jako Air Max 87.

Novátorství bot sneakers spočívá nejen v samotné technologii amortizace, ale také ve způsobu jejího umístění v podrážce boty. Tento mechanismus není totiž skrytý, právě naopak velmi nápadný. Tento pionýrský výrobek tímto určil směr pro následující modely, ve kterých byl použit vzduchový polštář.

Od té doby už nic nebylo ve světě sportovní obuvi stejné jako předtím… Chcete vědět, odkud se vzal tento nápad? Jak vypadala promoce tohoto modelu? Odkud pramení inspirace pro barevnost? Uvádíme 25 faktů, které by měl znát každý milovník obuvi Air Max!

  1. Co mají boty Air Max 1 společného s architekturou?

    centrum-pompidou
    Centrum George Pompidou – stavbu, která byla inspirací pro Tinkera Hatfielda během navrhování Airmax 1 fot. budowle.pl

Všichni známe boty Air Max, avšak pouze nemnozí poznali jejich historii, která má svůj začátek v Paříži, kde přední představitel značky Nike Tinker Hatfield našel svoji inspiraci v Centrum George Pompidou. Stavba, ve které se nachází muzeum současného umění, je známá především svojí architekturou – je to „stavba naruby“. Všechny instalace, které se zpravidla nacházejí uvnitř, jsou v tomto návrhu vedeny vně stavby. Právě tato myšlenka ovlivnila Hatfielda, když „vytáhl“ spod pěny vnitřní podešve vzduchový polštář a udělal jej estetickým prvkem bot.

  1. Barevná inspirace Air Max 1

nike-air-max-1-1987
První model Air Max 1 z roku 1987 – i jeho barevnost souvisí se stavbou Centrum George Pompidou, fot. nike.com

Centrem George Pompidou nebyla inspiravaná pouze „technická“ stránka bot Air Max 1. I odvážné barvy, které byly pro tento model zvoleny, mají svůj zdroj v tomto pařížském architektonickém úkazu, protože jeho fasáda se svou pestrou barevností výrazně vyjímá na pozadí města. Tinker Hatfield chtěl, aby byly jeho boty nápadné už z dálky, proto jako hlavní barvu zvolil červenou.

  1. Air Max v balíčku

Když dostal Tinker Hatfield nabídku, aby navrhl boty Air Max 1, bylo mu řečeno, že to bude součást celého balíčku. Rozhodnutí pro práci na Air Max 1 obsahovalo i souhlas pro práci na návrzích bot Air Safari, Air Trainer 1 a dalších několika sportovních modelech. Takže smlouva mezi Hatfieldem a společností Nike zahrnovala i návrhy těchto dalších modelů.

air-trainer-1-air-safari
Při představě trhu se sportovní obuví bez proslulých bot Air Max 1 si s úlevou povzdechneme nad skutečností, že Hatfield tehdy tuto nabídku neodmítl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.